A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальний заклад "Близнюківський ліцей Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області"

Економічна студія "Соціальне шкільне підприємство"

Проєкт «Соціальне шкільне підприємництво»

Закінчивши школу, більшість молодих людей не має чіткого бачення, в якому напрямку розвиватися і як планувати кар'єру. Уявлення про різні професії є приблизним, а перспектива відкриття власного бізнесу взагалі здається чимось захмарним. А насправді можливості для розвитку можуть бути зовсім поруч – варто їх просто побачити.

Соціальне шкільне підприємництво – це діяльність учнів закладу освіти з виробництва та подальшої реалізації товарів або послуг під наглядом старших кураторів. Дохід від такої діяльності розподіляється на розвиток виробництва підприємства, соціальну місію та ініціативи у школі, пізнавальні заходи для учнів. Метою соціального шкільного підприємництва є освіта та здобуття досвіду, а не отримання прибутку.

Проект спрямований на підвищення конкурентоспроможності учнів ліцею на ринку праці шляхом розвитку навичок соціального підприємництва та інтеграції соціальної моделі шкільного підприємства до місцевої системи освіти.

Філософія проєкту:

  • бізнес має приносити добро;
  • бізнес має приносити добро та бути прибутковим;
  • освіта може бути іншою: гнучкою, цікавою, прикладною, а часто ще й веселою;
  • людей, які об'єднавшись навколо ідеї можуть перетворювати світ на краще.

Бізнес-ідея. Проаналізувавши досвід існуючих соціальних шкільних підприємств та опитавши потенційних учасників майбутнього шкільного підприємства, за початкову бізнес ідею було обрано пошиття широкого кола товарів (торбинки, маски, сумочки, рюкзаки, гаманці, чохли) із вживаних матеріалів (екоутилізація старого одягу та парасольок), виготовлення етнічних іграшок і прикрас. Соціальною складовою бізнес проєкту буде пожертва частини коштів від реалізації продукції на лікування хворих дітей Близнюківського району. Для реалізації бізнес ідеї учні будуть залучені до роботи у наступних напрямках:

  1. В курсі «Соціальне шкільне підприємництво: твій перший стартап» учні дізнаються про сутність соціального шкільного підприємництва та закордонний досвід; ознайомляться з алгоритм створення соціального шкільного підприємства від створення команди до реалізації бізнес ідеї; з’ясують особливості реєстрації і оподаткування, організації виробництва і продажів та публічного звітування.
  2.  В курсі «Арт студія» учні опанують різноманітні техніки пошиття, розкрою і вишивки, виготовлення етнічних іграшок і прикрас. Сировиною будуть як вживаний одяг та тканини, так і нові матеріали.

Соціальне шкільне підприємство «Кастомайзі» у Близнюківському ліцеї

У Близнюківському ліцеї створено творчу та бізнес студії, які разом працюють за моделлю і задля створення Соціального шкільного підприємства.

Що таке кастомайзінг та соціальне шкільне підприємництво?

Кастомайзінг, якщо коротко, – це надання нового життя старим предметам, тобто створення «цукерочки» із того, що на неї зовсім не схоже. А соціальне шкільне підприємництво (далі СШП) – це бізнесова діяльність із вирішення локальних або глобальних соціальних проблем учнями закладу освіти за сприяння старшого куратора, яка включає в себе виробництво і продаж товарів або послуг. Шкільне – бо можуть брати участь учні одного закладу освіти; соціальне – бо вирішує якусь соціальну чи екологічну проблему; підприємництво – бо має на меті отримання прибутку, частина якого витрачається на розв’язання певної соціальної проблеми.

Термін «Кастомайзінг» походить від англійського слова «customize» і означає переробку і декорування різних речей. Ось чому ми – СШП «Кастомайзі», бо беремо щось старе і непотрібне й з цього робимо корисну і ексклюзивну річ.         

      

Для чого створені студії?

Керівником творчої студії є вчитель трудового навчання Панасовська Ірина Петрівна, а бізнес студію очолює вчитель економіки Ляпкало Євгенія Геннадіївна. Так, відвідуючи бізнес студію учні формують підприємницьку компетентність, навчаються бути фінансово грамотними й успішними, отримують поштовх до втілення власних задумів у життя. А ціль творчої студії – формування в учнів екологічної і культурної компетентностей, вміння навчатись впродовж життя. До занять планується долучати багато дітей, але найбільш активні стануть майбутніми підприємцями.

 

   

Чим займаються учасники СШП «Кастомайзі»?

Учасники СШП переймаються проблемою вторинної переробки і розумного споживання, влаштовують акції зі збору старих речей та дають їм друге життя у вигляді торбинок, багаторазових бахілів. Було проведено декілька акцій для збору сировини: «Старі джинси нам давай і торбинку вигравай», «Міняємо старі парасольки на смачні цукерки». Також на заняттях учні вчаться кроїти, шити, розраховувати собівартість та ціну продажу власних виробів, планувати свою діяльність від ідеї до отримання прибутку.

     

 

Звідки виникла ідея?

Разом з вчителем економіки учні взяли участь в онлайн-таборі «BUSINESS CAMP 2021 by GoCamp та Kyivstar», де впродовж чотирьох тижнів занурилися у створення справжніх стартапів, разом з менторами однієї з найуспішніших компаній України – Київстар. За цей час на учнів чекало багато креативних завдань, інтерактивних ігор та незабутніх знайомства з представниками успішних бізнес-проєктів. У навчанні взяли участь близько 200-х шкіл з усієї України. Для успішного опанування усіх премудростей створення і функціонування соціального шкільного підприємництва учні бізнес-студії користуються посібниками «Соціальне шкільне підприємництво: твій перший стартап», які були безоплатно надані МБО «Фонд Східна Європа» за сприяння німецької неурядової організації «Дитячий Фонд Німеччини» (ChildFund Deutschland e.V.).

 

Як підтримала місцева влада школярів?

На звернення кураторів та школярів депутати Близнюківської селищної ради на сесії прийняли рішення про виділення коштів на придбання технічних засобів для функціонування шкільної фірми. У підсумку було придбано три сучасні швейні машинки, оверлок, праску, прасувальну дошку, ножиці, комплект тканини.

 

 

Плани на майбутнє.

В найближчі плани входить подання заявки на отримання грантової підтримки до Фонду Східної Європи задля становлення і подальшого розвитку підприємства. Планується перетворити студії в повноцінне соціальне шкільне підприємство, а для цього необхідна активна участь у ярмарках-виставках, щоб люди бачили вироби дітей. А враховуючи екологічні проблеми, від яких сьогодні страждає весь світ, розвиватимемо ідеї вторинного використання і розумного споживання, будемо проводити еко-акцій та іншу роз’яснювальну роботу. А ще всі учасники цього соціального шкільного підприємства, яке робить лише перші кроки, запрошують учнів Близнюківського ліцею до дружної команди СШП «Кастомайзі», а мешканців громади – на виставки і ярмарки, про час та місце проведення яких будемо повідомляти додатково.

 

    

 

   

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора